Site Loader
ul. Cieszyńska 8/7, 43-300 Bielsko-Biała
ul. Cieszyńska 8/7, 43-300 Bielsko-Biała

Upadłość konsumencka stanowi zazwyczaj ostatnią deskę ratunku dla osób, które popadły w tarapaty finansowe. W niniejszym artykule spróbuje po krótce przybliżyć procedurę związaną z ogłoszeniem upadłości oraz zmiany, które w ostatnim czasie weszły w życie i które to zmiany zdecydowanie ułatwiły początkową procedurę w sprawie.

Po pierwsze, podkreślić należy, że cała procedura ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest procedurą 3-etapową. Wiele osób myśli, że ich problemy finansowe zakończą się w momencie gdy Sąd ogłosi w Postanowieniu, że ogłasza upadłość konsumencką dłużnika, jednak nie jest to do końca prawda, gdyż takie Postanowienie Sądu kończy dopiero pierwszy etap całej procedury.

Żeby Sąd ogłosił naszą upadłość konsumencką, należy w pierwszej kolejności złożyć odpowiedni wniosek. We wniosku tym wskazujemy nasze dane osobowe, składniki naszego majątku oraz wszystkie obciążające nas zobowiązania. Następnie Sąd weryfikuje złożony w sprawie wniosek i może podjąć decyzję o ogłoszeniu naszej upadłości. Ważne jest to, żeby wniosek był wypełniony w sposób wyczerpujący i poprawny, gdyż w przeciwnym wypadku Sąd będzie wzywał nas do uzupełnienia braków formalnych albo nawet dokona zwrotu naszego wniosku. Wraz z wnioskiem musimy dokonać opłaty na rachunek bankowy Sądu w kwocie 30 zł.

W toku tego postępowania Sąd bada tylko to czy w stosunku do aktywów, długi dłużnika wskazują na to, jest on niewypłacalny. Nowością w tego rodzaju postępowaniach jest to, że Sądy na I etapie sprawy nie badają już, czy dłużnik doprowadził do stanu swojej niewypłacalności na skutek swojego niedbalstwa, celowego działania czy popadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia. Zmiana ta powoduje, że samo postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości jest zdecydowanie szybsze a co ważne, zdecydowana większość wniosków o ogłoszenie upadłości jest rozpatrywana pozytywnie. Wskazać należy dla porównania, że kiedyś ogłoszenie upadłości było trudne, ze względu na to, że często jak Sąd doszedł do przekonania, że dłużnik popadł w stan niewypłacalności dlatego, że wiedząc że nie jest w stanie regulować swoich dotychczasowych zobowiązań zaciągał kolejne, co w efekcie doprowadziło do jego niewypłacalności.

Obecnie to w jaki sposób doszło do zadłużenia, bada się już po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dłużnika. W takim przypadku, plan spłaty zadłużenia, ustalany na II etapie postępowania może być wydłużony do lat 7, podczas gdy, jeżeli nie ponosimy odpowiedzialności za naszą niewypłacalność, ustala się plan spłaty na maksymalnie 3 lata.

Kiedy Sąd uzna, że jesteśmy niewypłacalni-wydaje Postanowienie w którym ogłasza naszą upadłość konsumencką. Takie orzeczenie rozpoczyna kolejny etap postępowania upadłościowego, które wówczas prowadzone jest przez ustanowionego przez Sąd syndyka.

Z czym wiąże się samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

-z dniem ogłoszenia upadłości, upadły traci możliwość zarządu swoim majątkiem, zarząd ten sprawuje syndyk

-z dniem ogłoszenia upadłości, majątek upadłego stanowi tzw. masę upadłości, majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości małżonka, który ogłosił upadłość konsumencką)

-upadły musi wydać cały swój majątek wraz z dokumentami syndykowi

-jeżeli upadłość ogłasza jeden z małżonków, z chwilą ogłoszenia upadłości pomiędzy małżonkami następuje ustrój rozdzielności majątkowej,

-z chwilą ogłoszenia upadłości prowadzone przeciwko dłużnikowi postępowanie przed komornikiem zawiesza się a w w momencie uprawomocnienia postanowienia o ogłoszeniu upadłości, egzekucja zostaje umorzona,

Jakie są zadania syndyka?

-obejmuje majątek upadłego i zarządza nim ( obecnie syndyk pozostawia upadłemu kwotę ok 1051 zł na własne potrzeby)

-likwiduje majątek dłużnika,

-zawiadamia wierzycieli o ogłoszeniu upadłości dłużnika,

-etc,

Dalsze losy postępowania determinuje m.in to, czy upadły posiadał jakiś majątek, z którego można zaspokoić wierzycieli, czy też takiego majątku nie posiadał.

W kolejnych etapach ustala się tzw. plan spłaty (maksymalnie do 3 lat albo w przypadku w którym była mowa powyżej-do lat 7) który ma doprowadzić do ostatcznego oddłużenia.

Jeżeli okaże się jednak, że sytuacja majątkowa upadłego nie pozwala na spłatę jego zobowiązań, Sąd może dokonać umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłaty.

WARTO PAMIĘTAĆ

cała procedura oddłużeniowa jest długotrwała i skompilowana, dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże Ci przejść przez całe postępowanie w sprawie.

Chcesz ogłosić upadłość? Zapraszam na konsultację do mojej Kancelarii!

Post Author: rkozka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *