Site Loader
ul. Cieszyńska 8/7, 43-300 Bielsko-Biała
ul. Cieszyńska 8/7, 43-300 Bielsko-Biała

Jednym ze środków karnych, które mogą zostać orzeczone przez Sąd jest zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju (np. tylko kategorii A).

Opisywany środek karny nie zawsze orzekany jest obligatoryjnie. Istnieją przypadki, kiedy Sąd może orzec ten środek karny, kiedy z okoliczności danego przestępstwa wynika, że prowadzenie w dalszym ciągu przez określoną osobę pojazdów mechanicznych zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Istnieją również przypadki, kiedy orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych jest OBLIGATORYJNE– tzn. Sąd musi w wyroku obok kary głównej orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Do sytuacji takich należy zaliczyć m.in:

prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu,

-ucieczkę z miejsca wypadku drogowego,

-prowadzenie pojazdu pomimo cofnięcia uprawnień (np. przekroczenie 24 punktów karnych czy też przekroczenie w obszarze zabudowanym dozwolonej prędkości o 50 km/h),

-niezatrzymanie pojazdu do kontroli drogowej pomimo użycia przez osobę uprawnioną (np. policjanta) poruszającą się pojazdem sygnałów świetlnych i dźwiękowych,

-prowadzenie pojazdu mechanicznego pomimo sądowego zakazu jego prowadzenia,

Opisywany środek karny orzekany jest co do zasady na okres od 1 roku do lat 15. Istnieją jednak określone przypadki, kiedy taki środek karny może zostać orzeczony przez Sąd dożywotnio (np. w sytuacji ponownego skazania za jazdę pod wpływem alkoholu czy spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości w którym ktoś zginął).

Opisywany środek karny najczęściej stosowany jest przez Sądy w stosunku do osób skazanych za prowadzenie pojazdu na tzw. podwójnym gazie. W tym przypadku przepisy są surowe, gdyż minimalny okres na jaki sąd musi w stosunku do pijanego kierowcy orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych to aż 3 lata.

Rozwiązanie związane z tzw. alcolockiem pozwala powrócić “za kółko” zdecydowanie wcześniej aniżeli po upływie czasu, na jaki ten środek karny został orzeczony.

Warunkiem udzielenia przez Sąd zgody na prowadzenie pojazdów wyposażonych w tzw. blokadę alkoholową jest złożenie odpowiedniego wniosku w tym zakresie. Pamiętać należy jednak, że wniosek taki może zostać złożony dopiero po upływie połowy okresu wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Warunkiem uzyskania pozytywnego rozstrzygnięcia w tym zakresie, poza upływem określonego czasu jest również przekonanie Sądu, że dalsze prowadzenie przez osobę w stosunku do której orzeczono opisywany środek karny, pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

Rozwiązanie to jest bardzo korzystne, gdyż pozwala odzyskać prawo jazdy już po upływie 6 miesięcy zaś w przypadku orzeczenia takiego zakazu dożywotnio- po upływie 10 lat. Istotne jest również to, że umożliwienie przez Sąd prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową często pozwala uniknąć konieczności ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy, który wymagany jest już po upływie 1 roku od utraty prawa jazdy.

Sam montaż urządzenia tzw. alcolocka nie jest specjalnie drogi i może zostać zamontowany w każdym typie pojazdu.

Jak widać, istnieją możliwości prawne pozwalające na skrócenie wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w stosunku do nietrzeźwych kierujących, co wielu osobom może bardzo ułatwić dalsze funkcjonowanie.

Na marginesie podkreślić należy, że jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony za inne przestępstwo to również istnieją możliwości prawne skrócenia okresu stosowania tego zakazu. W takich przypadkach alcolock nie jest oczywiście stosowany.

Jeśli chciałbyś uzyskać więcej informacji w sprawie związanej z odzyskaniem prawa jazdy, zapraszam do kontaktu.

Post Author: rkozka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *