Site Loader
ul. Cieszyńska 8/7, 43-300 Bielsko-Biała

Szanowni Państwo, w dzisiejszym wpisie chciałbym Państwu przedstawić, jak dokładnie przebiega procedura sądowa w sprawie o rozwód.

Dla wielu osób sama decyzja o rozstaniu z małżonkiem wymaga znacznych nakładów emocjonalnych oraz czasowych. Kiedy już zdecydujemy- że naszego małżeństwa uratować się nie da- musimy stanąć w obliczu rozpoczęcia procedury rozwodowej, która często jest traktowana jako wręcz droga przez mękę.

Czy tak aby napewno jest?

Postaram się to Państwu opisać krok po kroku.

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad tym- czy potrzebujemy do prowadzenia naszej sprawy wsparcia adwokata czy radcy prawnego.

W tym zakresie kluczowe jest odpowiedzenie sobie na pytanie, czy jesteśmy na siłach prowadzić żmudne postępowanie rozwodowe i czy nie wolimy mieć reprezentanta, który przejmie za nas praktycznie 90% wszystkich obowiązków z tym związanych.

Kiedy w Kancelarii klienci pytają mnie o to, czy “potrzebujemy prawnika”– zawsze odpowiadam im, że zasadniczo ósmego zęba też możemy wyrwać sami, ale jednak warto oddać się w ręce profesjonalisty, który zrobi to za nas. Podobnie jest z każdą sprawą sądową- zasadniczo możemy ją poprowadzić sami- jednak po to są adwokaci- by nam w tym pomóc.

Co więcej- moje doświadczenia z klientami, którzy zdecydowali się sami na początku prowadzić swoją sprawę a następnie jak wyniknęły jakieś komplikacje postanowili zwrócić się o pomoc do adwokata wskazują na to, że sprawy takie są o wiele bardziej trudniejsze, bowiem to właśnie początkowy etap każdej sprawy jest tym najważniejszym- od którego zależy dalsza część i efekt sprawy.

Istotne jest również to, że sprawy rozwodowe są bardzo emocjonalne- w całym tym zgiełku ważne jest to, żeby sprawę prowadziła osoba, która odetnie się od naszych emocji i skupi tylko na prawidłowym przeprowadzeniu nas przez to postępowanie, bez zbędnego obciążenia emocjonalnego.

Kiedy już zdecydujemy się na wsparcie adwokata- bądź uznamy, że prowadzimy naszą sprawę samodzielnie- procedura wygląda następująco:

1 . Postępowanie inicjuje pozew– składany w dwóch identycznych egzemplarzach do właściwego Sądu Okręgowego. Pozew musi przed jego złożeniem zostać opłacony kwotą 600zł.

2. Kiedy pozew trafi do Sądu– nadawana jest sprawie sygnatura i wyznaczany jest sędzia, który poprowadzi naszą sprawę. Trwa to zazwyczaj 2-5 dni. W tym też okresie sąd weryfikuje, czy pozew spełnia wszystkie warunki formalne. Zdarza się często na tym etapie- że sąd zwraca się do nas o dodatkowe dokumenty czy kieruje jakieś zapytania dot. sprawy.

3. Następnie Sąd wyznacza kuratora, którego zadaniem jest zweryfikowanie sytuacji dzieci rozwodzących się rodziców. Kurator przychodzi do nas do domu, rozmawia z dziećmi oraz weryfikuje w jakich żyjemy warunkach. Wiele osób bardzo obawia się kuratora- jednak moje doświadczenia w tym zakresie są takie, że wizyta kuratora trwa do ok jednej godziny zaś sam wywiad nie ma na celu “złapania” nas na tym, że mamy nieposprzątane czy nieodmalowane mieszkanie a kurator bardzo przychylnie podchodzi do sprawy- wiedząc, że jest to stresujące wydarzenie dla rozwodzących się małżonków. Wywiad kuratora przeprowadzany jest zazwyczaj w miejscu zamieszkania dzieci. Koszt wywiadu kuratora to kwota 210,28 zł. Kiedy zaś w równych przyczyn kurator nie może do nas przyjść (bo np. mieszkamy za granicą)w jego miejsce może być przesłuchany powołany przez nas świadek. Świadek taki będzie zeznawał na fakt sytuacji rodzinnej naszych dzieci. Wywiad kuratora nie jest przeprowadzany-jeżeli z naszego małżeństwa nie pochodzą żadne dzieci lub te są już pełnoletnie.

4. W międzyczasie sąd przesyła odpis naszego pozwu do drugiej strony (tj. męża/żony) oraz wyznacza im 14 dni na złożenie odpowiedzi na pozew. Często też wyznaczany jest termin pierwszej rozprawy. W Bielsku-Białej czas od złożenia pozwu do wyznaczenia pierwszej rozprawy waha się od półtora do 3 miesięcy.

5. Odpowiedź na pozew jest dokumentem, który zawsze warto aby nasz przeciwnik złożył do sądu- bowiem pozwala on zarówno nam jak i sądowi poznać jeszcze przed rozprawą stanowisko procesowe drugiej strony w sprawie.

5. Rozprawa– jej przebieg uzależniony jest od wielu czynników takich jak zgodność stanowisk, posiadanie dzieci, domaganie się orzekania winy za rozkład pożycia małżeńskiego. Jeżeli nasze stanowiska są zgodne albo wymagają niewielkich korekt i dalszych ustaleń, sama rozprawa będzie trwała ok 30-60 minut. Często udaje się uzyskać rozwód na jednym terminie rozprawy, jeżeli jednak nasze stanowiska procesowe są zupełnie odmienne, to rozpraw może być kilka/kilkanaście (w odstępach ok półtora miesięcznych) na których nie tylko my będziemy przesłuchiwani ale również świadkowie, biegli itd. Poszczególne rozprawy mogą trwać od 30 minut do kilku godzin- w zależności od konkretnego sędziego czy stopnia skomplikowania sprawy. W toku poszczególnych rozpraw- czy też pomiędzy poszczególnymi ich terminami- zdarza się, że sąd rozpoznaje inne wnioski o zabezpieczenie (np. alimentów na dzieci, kontaktów z nimi, miejsca ich zamieszkania w trakcie sprawy rozwodowej).

6. Zakończenie procesu. Jest to ostatni etap postępowania- który może mieć charakter definitywny albo stanowić rozpoczęcie procesu odwoławczego. Jeżeli wyrok sądu jest zgodny z oczekiwaniami stron- wyrok staje się prawomocny po 7 dniach od daty jego wydania. Jeżeli zaś którakolwiek ze stron nie jest zadowolona z wyniku postępowania- to ma prawo złożyć wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku w terminie 7 dni od daty jego wydania, opłacając go kwotą 100zł, by następnie po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia zaskarżyć go do Sądu Apelacyjnego- gdzie będzie rozważana zasadność wydanego przez Sąd I Instancji rozstrzygnięcia (opłaty są tutaj uzależnione od wielu czynników)

Na zakończenie tego wpisu chciałbym wskazać, że każda sprawa rozwodowa może przebiegać nieco inaczej- co uzależnione jest od konkretnego sędziego, sądu oraz głównie tego- czy nasza sprawa rozwodowa jest stosunkowo zgodna, czy też może małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia w zakresie zakończenia ich małżeństwa.

Jeżeli masz więcej pytań w tym zakresie- skontaktuj się z moją Kancelarią.

Post Author: rkozka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *