Site Loader
ul. Cieszyńska 8/7, 43-300 Bielsko-Biała

W dzisiejszym wpisie chciałbym przybliżyć Państwu- ile mniej więcej trwa sprawa rozwodowa i z jaką ilością rozpraw wiążą się tego rodzaju postępowania przed Sądem Okręgowym właściwym w sprawie.

Na początku musimy jednak rozróżnić kilka rodzajów spraw rozwodowych- bowiem od tego w głównej mierze będzie zależało to- jak sprawa sądowa o rozwód będzie długo trwała.

Głównym determinantem tego ile będzie trwała dana sprawa sądowa jest to- czy małżonkowie planują zakończyć swój związek małżeński w sposób zgodny oraz czy posiadają oni małoletnie dzieci- co do których Sąd rozwodowy zawsze musi obowiązkowo orzekać, bowiem w przypadku kiedy małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, to nie da się przeprowadzić sprawy o rozwód bez rozstrzygnięcia o kwestiach związanych z dziećmi do których należą:

  1. władza rodzicielska (obowiązkowo)
  2. miejsce zamieszkania dziecka (obowiązkowo)
  3. alimenty (obowiązkowo)
  4. sposób wykonywania kontaktów (na wniosek stron Sąd może nie orzekać o sposobie wykonywania kontaktów)

W przypadku spraw- gdzie małżonkowie nie posiadają małoletnich dzieci i chcą zakończyć swój związek małżeński w sposób zgodny- czas takiego postępowania wynosi ok 3 miesiące (Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej) i wymaga przeprowadzenia jednej rozprawy na której Sąd wydaje wyrok. W przypadku Sądów położonych w większych miastach (Katowice, Kraków, Wrocław, Warszawa) czas tego rodzaju sprawy rozwodowej będzie wynosił minimum 6-8 miesięcy.

W przypadku spraw- gdzie małżonkowie posiadają małoletnie dzieci ale są oni co do zasady zgodni w jaki sposób zakończyć ich związek małżeński(albo będą w stanie wypracować porozumienie na etapie po złożeniu pozwu albo już na samej rozprawie)- czas trwania sprawy o rozwód wynosi również ok 3-4 miesiące (Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej) zaś sama sprawa również powinna zakończyć się na jednej rozprawie sądowej (w 90%spraw). W przypadku posiadania przez małżonków małoletnich dzieci- obowiązkowe jest przeprowadzenie przez Sąd- jeszcze przed rozprawą wywiadu kuratora w miejscu zamieszkania dzieci- co jednak nie wpływa na czas trwania sprawy sądowej- gdyż jak wskazałem wcześniej- dowód ten przeprowadza się na etapie po złożeniu pozwu a przed rozprawą.

Jeżeli zaś małżonkowie planują orzekać winę za rozkład pożycia małżeńskiego- albo toczą oni zaciekły spór o dzieci– tego rodzaju postępowania potrafią trwać długo, choć pierwszy termin rozprawy jest wyznaczany zazwyczaj po ok 3-4 miesiącach- tak same odstępy pomiędzy kolejnymi rozprawami (których może być kilka a nawet kilkanaście) wynoszą dokładnie tyle samo (w większych miastach co ok 6-8 miesięcy). Znamiennym pozostaje również to, że w toku tego rodzaju spraw- Sądy muszą przesłuchiwać świadków (którzy nie zawsze na dany termin przychodzą) muszą często też przeprowadzać dowód z opinii Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów OZSS (na okoliczności związane z opieką nad dziećmi), co powoduje, że tego rodzaju sprawy potrafią trwać nawet do dwóch lat w pierwszej instancji.

Należy też pamiętać, że zakończenie sprawy w pierwszej instancji to zaledwie początek góry lodowej (wyłącznie w przypadku spraw, w których nie udało się ich zakończyć zgodnie) bowiem w przypadku składania apelacji do Sądu Apelacyjnego- jej rozpoznanie trwa minimum 1,5- 2 lat i wiąże się zazwyczaj z jedną rozprawą sądową wyznaczoną w sprawie.

Wskazane w artykule terminy zostały określone w oparciu o praktykę własną i oczywiście mogą one ulegać zmianie w zależności od sytuacji. Często jest też tak, że początkowo sprawa wydaje się być w 100% zgodna jednak po wymianie pism procesowych czy na pierwszej rozprawie okazuje się, że stanowiska stron są o 180 stopni odmienne niż pierwotnie zakładano- jak również zdarza się też tak, że początkowo rokująca na kilka lat sprawa kończy się już na pierwszym terminie rozprawy.

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania czy wątpliwości dotyczące sprawy rozwodowej- zapraszam do kontaktu z moją Kancelarią.

Post Author: rkozka