Site Loader
ul. Cieszyńska 8/7, 43-300 Bielsko-Biała

Dlaczego warto korzystać z pomocy prawnika będącego Adwokatem czy Radcą Prawnym?

Chciałem poruszyć dzisiaj wyjątkowo ważny temat dla wszystkich osób poszukujących pomocy prawnej.

Jak wynika z mojego poprzedniego posta, istnieje SPORA różnica pomiędzy prawnikiem, który ukończył wyłącznie studia prawnicze a prawnikiem który jest adwokatem czy radcą prawnym.

Często ludzie poszukując pomocy prawnej nie zważają na to, czy chcą powierzyć swoją sprawę profesjonaliście, czy osobie która takim profesjonalistą nie jest. Niestety regulacje prawne w tym zakresie nie chronią interesów obiorców pomocy prawnej, gdyż obecnie w Polsce, KAŻDY nawet osoba beż wykształcenia prawniczego może zajmować się udzielaniem porad prawnych i prowadzeniem spraw swoich klientów. W związku z tym, w obrocie gospodarczym funkcjonuje szereg firm, świadczących pomoc prawną, pomimo, że osoby prowadzące tego typu działalność nie mają jakiegokolwiek wykształcenia w tym zakresie, o doświadczeniu nie wspominając.

Osobiście znany jest mi przypadek, gdy osoba na codzień pracująca w firmie produkcyjnej, zajmowała się dodatkowo obsługą klienta w kancelarii prawniczej, która uzyskiwała odszkodowania w związku z wypadkami drogowymi. Nie muszę też wspominać, że osoba ta nie posiadała jakiegokolwiek wykształcenia prawniczego i nie miała pojęcia o podstawowych zasadach prawa oraz metodach jego stosowania.

Do codzienności należą wręcz sytuacje, kiedy ktoś trafia do szpitala i jeszcze tego samego dnia kontaktuje się z nim osoba proponująca swoje usługi prawne, mamiąc możliwością uzyskania potężnego odszkodowania i darmowego wręcz prowadzenia całej sprawy. Co ważne, takiego telefonu nie wykonuje nigdy adwokat ani radca, gdyż po prostu jest to zabronione z uwagi na zakaz reklamy usług adwokackich.

Można by zadać sobie pytanie- jaka jest zatem różnica pomiędzy korzystaniem z usług Adwokata a np. Kancelarii Odszkodowawczej, czy prawnika niebędącego adwokatem albo radcą prawnym?

KAŻDY adwokat i radca prawny, aby mógł tytułować się w taki sposób, oprócz ukończenia studiów prawniczych MUSI odbyć 3 letnią aplikację adwokacką/radcowską, która zakończona jest kilkudniowym państwowym Egzaminem Adwokackim/ Radcowskim.

Aby dostać się na aplikację adwokacką należy zdać państwowy egzamin, gdzie średnia jego zdawalność jest na poziomie 30-50%. Następnie przez 3 lata należy wykonywać zawód pod okiem tzw. patrona będącego adwokatem. Po zakończeniu aplikacji należy podejść do Egzaminu Adwokackiego, który trwa 4 dni i obejmuje wszystkie najważniejsze dziedziny prawa. Egzamin taki odbywa się raz w roku.

Zdanie tego egzaminu daje dopiero możliwość otwarcia własnej kancelarii i tytułowania się mianem Adwokata.

Jak widać- prawnika po studiach od prawnika adwokata różni kilka lat dodatkowej nauki weryfikowanej licznymi egzaminami przy jednoczesnym praktycznym wykonywaniu zawodu pod okiem doświadczonych specjalistów.

Co więcej, każdy adwokat objęty jest obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej- tzn. w przypadku, gdy z własnej winy popełni jakiś
błąd, klient ma możliwość zaspokojenia swoich roszczeń z takiego ubezpieczenia. Osoby niebędące adwokatami/ radcami prawnymi a udzielające porad prawnych i prowadzące często spore sprawy, takiego ubezpieczenia nie posiadają, w związku z czym praktycznie w ogóle nie odpowiadają przed swoimi klientami za błędy popełnione podczas prowadzenia sprawy.

Istotnym jest też to, że każdy adwokat związany jest tajemnicą adwokacką, podobną do tej obowiązującej kapłana. Adwokat nie może zostać przesłuchany przez Sąd na okoliczności związane z informacjami jakie nabył podczas prowadzenia sprawy swojego klienta a także nie może opowiadać innym osobom o sprawach swoich klientów. Udając się do adwokata masz pewność, że o Twoim problemie nikt, nigdy się nie dowie. Osoby niebędące adwokatami/radcami nie są zobowiązane do zachowania jakiejkolwiek tajemnicy. Weź to pod uwagę szukając prawnika, któremu powierzysz prowadzenie swojej sprawy.

Kluczowe jest również to, że każdy Adwokat podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za działania niezgodne z zasadami etyki i godności zawodu. Adwokat za swoje negatywne postępowanie może zostać pociągnięty przez odpowiednie organy samorządu adwokackiego do odpowiedzialności dyscyplinarnej, czego skutkiem może być nawet jego wydalenie z zawodu. Osoby niebędące adwokatami a zajmujące się udzielaniem porad prawnych nie podlegają tzw. sądom dyscyplinarnym, przez co interesy odbiorców takich usług nie są w sposób należyty chronione.

A MOŻE CENA?

Skoro adwokat musiał więcej się uczyć, zmuszony jest opłacać liczne składki oraz podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej w związku z wykonywaną działalnością to na pewno jest zdecydowanie droższy aniżeli osoba, która nim nie jest.

OTÓŻ NIC Z TYCH RZECZY

Doświadczenie pokazuje, że ceny usług adwokackich są takie same albo i niższe od usług osób, które profesjonalistami nie są. Ceny usług adwokackich regulowane są prawnie, natomiast ceny usług prawników niebędących adwokatami albo radcami prawnymi nie są w jakikolwiek sposób regulowane. Co więcej, bardzo często zdarza się, że ceny nieprofesjonalistów są ZDECYDOWANIE WYŻSZE od usług adwokatów czy radców prawnych.

Biorąc pod uwagę diametralne różnice pomiędzy adwokatami a osobami które uprawnień takich nie posiadają, nie warto ryzykować powierzenia sprawy osobie niekompetentnej, gdyż bardzo często to właśnie od tego, kto poprowadzi Twoją sprawę, będzie zależała Twoja przyszłość i przyszłość Twojej rodziny.

ADWOKAT RAFAŁ KÓZKA

#adwokat #adwokatbielsko

Post Author: rkozka